2525 - מבזקים ותמונות - הנזק הישיר משריפות בישראל - שבעה מיליארדי שקלים בשנה
חדשות 24  - מבזקים
18/11/2020 12:55
הנזק הישיר משריפות בישראל - שבעה מיליארדי שקלים בשנה
מאת: מערכת - חדשות 2525

נציב כבאות והצלה בוועדת הפנים בכנסת:
"הנזק הישיר משריפות בישראל שבעה מיליארדי שקלים בשנה כתוצאה משישים אלף שריפות בבתים ושטחים פתוחים".

"הלקחים מכל אירוע נלמדים בזמן אמת. הארגון נמצא היום במקום אחר מבעבר. אנו מקווים שהשנה נחל הגעתון לא יעלה על גדותיו כתוצאה מהעבודה הרבה שנעשתה. צריך להשקיע עוד בשיפור התשתיות ,מערכות הניקוש ובהטיית המים"

חברת הוועדה חה"כ סונדוס סאלח: " הלוואי וכל הארגונים היו עובדים כמו שעובדים בכבאות והצלה"
נציב כבאות והצלה רב טפסר דדי שמחי השתתף היום (ד') בדיון לבדיקת מוכנות גופי החירום וההצלה לחורף שנערך בוועדת הפנים בכנסת.
יו"ר הועדה חה"כ מיקי חיימוביץ' התייחסה בפתח דבריה למשבר האקלים העולמי ושיתפה את המשתתפים בתחושות האישיות המלוות אותה מאסון הכרמל שבימים אלה מציינים עשור להתרחשותו והיווה עבורה אירוע דרמטי ומכונן.חברת הכנסת חיימוביץ' הדגישה כי היא רוחשת כבוד והערכה לעבודתם של לוחמי אש המצילים חיים תוך סיכון עצמי וניצבים בפני אתגרים רבים הכרוכים בשינויי האקלים. חברי הכנסת החברים בוועדה חברי ציינו לטובה את השינוי המשמעותי שמוביל הנציב שמחי במערך כבאות והצלה ואת ערוצי ההידברות ושיתוף הפעולה שנפתחו לכלל גווני האוכלוסייה והמגזרים.

סיכמה את הדברים חה"כ סונדוס :" אני כאן היום להודות לכוחות הכבאות וההצלה על העבודה היעילה והמקצועית שהם עושים. אנחנו מאוד מעריכים את עבודתם ובייחוד בחברה הערבית. הלוואי וכל הארגונים היו עובדים כמו שעובדים בכבאות והצלה"

נציב כבאות והצלה שזו הופעתו הראשונה בוועדה סקר את תפקידי כיבוי והצלה לישראל כגוף חירום לאומי ושיתף את החברים בהתעצמות המערך בתחומי החדשנות, טכנולוגיה, אמצעי כיבוי והון אנושי: טייסת הכיבוי רכבי טטרה עם יכולת עבירות גבוהה, סירות ארגו, טרקטורונים, פלגת צלילה במים עכורים(להבה), רחפנים ואופנועים ועוד.

הנציב התייחס בדבריו גם למשבר האקלים העולמי הגורם למופעי מזג אויר קיצוניים ובלתי ניתנים לשליטה כמו שריפות ענק, שיטפונות והצפות וציין כי הנזק הישיר משריפות בישראל הינו שבעה מיליארדי שקלים בשנה כתוצאה מהתלקחות של כ 60 אלף שריפות.
את עיקר דבריו כיוון הנציב להיערכות המבצעית המקדימה הנעשית במערך לקראת אתגרי החורף המרכזיים: הפסקות חשמל(מעליות) ,הצפות אורבניות שיטפונות בנחלים, והצפות בתווך התת קרקעי.
רב טפסר שמחי ציין לטובה את שיתוף הפעולה ההדוק מול הרשויות המקומיות במיפוי מרחבים פוטנציאלים להצפות ושיטפונות וכן את מאמצי ההסברה והדרכת האוכלוסייה שהוא מוביל בתחום השריפות ,שיטפונות והצפות ובכלל זה גם בשפה הערבית. הנציב הוסיף כי כלקח מאירועי העבר הורחב שיתוף הפעולה מול השרות המטאורולוגי לקבלת התרעות מוקדמות ואף הוקם מערך מודיעין חדש לאיסוף וניתוח ההתרעות בדגש על סוגיות אקלימיות, תרחישי שיטפונות בזק , הצפות, רוחות , שלגים, ועומסי חום. כן נוספו הכשרות ייעודיות בתחום הצלילה והחילוץ, הופצה פקודת מוכנות חורף סדורה ועדכנית ושופרו תהליכי פיקוד ושליטה בזמן אמת שיגיעו לשיאם במהלך החודשים הקרובים עם כניסתה של מערכת שליטה ובקרה "לפיד".

נציב כבאות והצלה דדי שמחי: "כולי תקווה שהשנה הגעתון לא יעלה על גדותיו. צריך להשקיע עוד בשיפור ניקוז ובהטיות מים. אנו עובדים בשיתוף חברת חשמל ורשות הניקוז. השר לביטחון פנים מוביל את הטיפול בנושא ואנו לומדים מכל אירוע. בנוסף, כחלק מהפקת הלקחים מאירוע המעלית הטרגי בתל אביב אשתקד, אנחנו משדרגים את מערכת המוקדים ומרכזי השליטה. רכשנו ממד"א מערכת שליטה ובקרה מבצעית מעולה ואנו מתקינים אותה עכשיו. זה לוקח חודשים. עברנו מ-20 מוקדים ל-7 מוקדים מחוזיים משודרגים".
יו"ר הוועדה, ח"כ חיימוביץ': "מה הצפי? מתי יהיה מוכן?" רב טפסר שמחי: "יוני 2021".
הנציב שיתף את חברי הועדה במאמצי ההסברה להחלת תרבות בטוחה מאש בישראל. כך בפרויקט התקנת גלאי עשן מצילי חיים לאוכלוסיות חלשות ולקשישים הנערך בשיתוף השלטון המקומי, וכך בתחום הסכנה הנשקפת מתנורי חימום לא בטיחותיים (כדוגמת ספירלה) הגובים מחיר כבד בנפש בכל חורף. מנתונים של מח' חקירות ארצית בכבאות והצלה עולה כי בשנים 2016-2019 נספו 12 אזרחים בשל שימוש לא בטיחותי בתנורי חימום (רצ"ב נתונים) .
לפני כשבוע עלה לאוויר במדיות השונות קמפיין נרחב בהובלת ענף הסברה והדרכת אוכלוסייה להתקנת גלאי עשן מצילי חיים.(רצ"ב סרטון מצורף שאף שודר לחברי הועדה.)
לסיכום הישיבה חזרה יו"ר הועדה חה"כ חיימוביץ' על ההערכה הרבה שיש לה לכוחות הכיבוי וההצלה "שמסכנים את עצמם במטרה להציל חיי אדם ואת זה כולנו צריכים לזכור ולהוקיר. אני חושבת שהוועדה בהחלט התרשמה מהפעילות הענפה שמתבצעת ברשות הכבאות וההצלה ואני מבקשת רב טפסר שמחי שתעביר מפה לכל לוחמי האש את הערכתנו הרבה לעבודתם."

הרוגים בדליקות כתוצאה משימוש בתנורי ספירלה בשנים 2016-2019
שנה כמות שריפות מספר הרוגים
2016 76 3
2017 71 5
2018 89 1
2019 100 3
סה"כ 336 שריפות 12 הרוגים
קודם מבזק הבא

[ סגור חלון ]


כל הזכויות שמורות לאתר 2525 מבזקים ותמונות
קישורים ממומנים