2525 - מבזקים ותמונות - משה פייגלין: "להחזיר את האחריות המלאה לנהגים"
חדשות 24  - מבזקים
14/11/2017 11:39
משה פייגלין: "להחזיר את האחריות המלאה לנהגים"
מאת: אברהם צמח - חדשות 2525

יום הזיכרון להרוגי תאונות הדרכים, החל היום:

משה פייגלין, יו"ר מפלגת זהות, מציע דרך אחרת להתמודד עם המגיפה בכבישים: החזרת מימד האחריות האישית לנהגי ישראל.

"הנהגים בכבישים, צעירים ומבוגרים כאחד, יהיו אחראים לתוצאות מעשיהם ולא רק לכוונותיהם", אומר פייגלין.
"המטרה היא לשמור על מלוא הכיסוי הביטוחי ההולם לנפגעים, ועם זאת, להחזיר את האחריות המלאה לנהגים וליצור בישראל תרבות נהיגה אחרת.
מפלגת זהות תאמץ את הנושא כאחד מנושאי הדגל שלה. אני מאמין, כי אימוץ העיקרון של השבת מימד האחריות האישית לכבישי ישראל, יציל ממוות ומנכות קשה אחוז ניכר ממאות ההרוגים ואלפי הפצועים בכל שנה".

בשנת 2005 הוגש דו"ח ועדת שיינין לשר התחבורה. בדו"ח נכתב שממחקרים אירופיים עולה שיותר מ-80% מתאונות הדרכים נגרמות בשל 'הגורם האנושי'. כלומר, נהג שאינו עומד בדרישות כמו נהיגה ערנית, הבנת תנאי הדרך, וציות לחוקי התנועה. במחקר של משרד התחבורה האמריקאי מ-2015 נקבע ש-94% מתאונות הדרכיםנגרמות בגלל הנהגים .

בשיטה הנהוגה כיום, הנהג לא חש שעליו מוטלת האחריות למניעת תאונות הדרכים. המערכת, קרי המדינה, המשטרה ובתי המשפט – הם האחראים לנעשה בכבישים. הם קובעים את החוקים, הם המתריעים, הם המחנכים, והם המענישים. לעומת זאת "תפקידו" של הנהג הוא לנהוג על פי החוק ו/או להשתדל ששוטר לא יתפוס אותו. הוא לא חש באחריות כלשהי מפני שהוא לא מתמודד ישירות עם תוצאות מעשיו.

רפורמה בביטוח החובה:

המלחמה בתאונות הדרכים צריכה להתחיל בכינון מחדש של יחס של אחריות כלכלית ישירה בין אדם למעשיו. הצעד הראשון בבניית יחס זה הוא רפורמה מהפכנית במבנה פוליסת ביטוח החובה. כאשר אדם הגורם לתאונהחשוף לתביעת נזיקין מצד הנפגע - הזהירות בדרכים איננה עוד מחויבות של האדם כלפי המחוקק, אלא אחריות שלו למעשיו שלו.
בכדי להתחיל ולהשיב את מימד האחריות לנהגי ישראל, הגדירה מפלגת זהות, בהתייעצות עם מומחי משרד התחבורה, שבע עבירות שיסודן בריונות מודעת בכבישים. בעבירות אלו – ייענש העבריין שייתפס על פי העונשים הקבועים בחוק.
אם בשל ביצוע העברה ייפגע גם צד שלישי, תפצה חברת הביטוח את הנפגע כפי שהדבר נעשה כיום, אולם לאחר מכן תוכל חברת הביטוח לתבוע את הנהג הפוגע על מלוא הסכום ששילמה לנפגע.
עם פרסום דבר הנהגים הראשונים שמתוך נהיגה בריונית פגעו בבני אדם ונאלצו לשלם בשארית חייהם את כל מלוא סכום הנזק שגרמו, צפויה תרבות הנהיגה בישראל להשתנות במהירות. חיים רבים יינצלו – כמו גם הון עתק המעיק כיום על תקציב המדינה.
קודם מבזק הבא

[ סגור חלון ]


כל הזכויות שמורות לאתר 2525 מבזקים ותמונות
קישורים ממומנים