2525 - מבזקים ותמונות - נשיא המדינה: "יום האחדות אותו אנו מציינים היום הוא יום המבקש להנציח את אותו ה'יחד'"
חדשות 24  - מבזקים
1/6/2016 19:43
נשיא המדינה: "יום האחדות אותו אנו מציינים היום הוא יום המבקש להנציח את אותו ה'יחד'"
מאת: אברהם צמח - חדשות 2525

נשיא המדינה ורעייתו ארחו היום בבית הנשיא, זאת השנה השניה, את טקס הענקת "פרס ירושלים לאחדות ישראל"

בשיאו של יום האחדות השני, נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין, ורעייתו נחמה ריבלין, ארחו בפעם השנייה הערב, בבית הנשיא את טקס הענקת "פרס ירושלים לאחדות ישראל". הפרס ע"ש של שלושת הנערים שנחטפו ונרצחו, נפתלי פרנקל, גיל-עד שער ואייל יפרח ז"ל נוסד על ידי ראש העיר ירושלים, ניר ברקת, העמותה לזכר שלושת הנערים (למען שלום בית) וארגון "גשר", והוא מוענק זו השנה השנייה במטרה להעלות על נס ארגונים ויחידים אשר תורמים לאחדותו של העם בישראל ובתפוצות.יום האחדות נערך זו השנה השנייה- בשיתוף עם כנסת ישראל, משרד החינוך, המשרד לשיוויון חברתי, החברה למתנ"סים, חיל חינוך, תנועות נוער ועוד עשרות קהילות בעולם אשר יעלו על סדר היום את נושא "האחדות" במסגרות השונות.

הפרס על סך 300,000 ₪ שיחולק בין הזוכים, מהווה את מפעל ההנצחה הראשון לשלושת הנערים ויוענק מידי שנה "ביום האחדות", בתאריך סביב יום השנה לרצח שלושת הנערים.

"לפני שנתיים ימים, בט"ו בסיוון ה'תשע"ד, נעלמו עקבותיהם של גיל-עד שער, נפתלי יעקב פרנקל ואייל יפרח", פתח הנשיא והזכיר את ימי החיפוש אחר הנערים שיצרו אחדות מיוחדת בעם עד יום בשורת איוב על מותם. "שלושה פרחי חמד שהלב עדיין מסרב לעכל שהם אינם עמנו. שמונה עשר ימים הלב היטלטל בין תקווה לייאוש. שמונה עשר ימים תפקדנו כולנו כיחידה אחת מלאת דאגה אחת ותקווה אחת. שמונה עשר ימים זנחנו את המחלוקות המפלגות אותנו בחיי היום יום והפכנו לעם אחד. ממש כפי שמתאר המקרא את עם ישראל, רגע לפני מתן תורה- 'כאיש אחד ובלב אחד'. שמונה עשר ימים היינו לב אחד. חיילנו, שוטרינו, קהילת המודיעין ומתנדבים רבים וטובים חיפשו אחרי הנערים- לא הניחו אבן על אבן. לבסוף נשמעה בשורת האיוב, ויחד, שוב יחד, לווינו אותם בדרכם האחרונה. בשמונה עשר הימים הנוראים הללו, גילינו לא רק את פניהם המאירות, אלא נחשפנו גם לערוגות מהן הם נקטפו- למשפחותיהם מלאות ההדר והמופת ששמשו לכולנו מודל לממלכתיות ולסבלנות לבגרות ולאחריות, שלא פעם נדמות כחסרות מהשיח היום-יומי שלנו, כאן. הוריהם של גיל-עד, נפתלי ואייל, לימדו אותנו מהן אחריות וערבות. הם לימדו אותנו מה רב כוחם של הידיים המחבקות. מה עמוקים הנימים המחברים אותנו איש אל רעהו. במלאת שנה לחטיפתם של הנערים, עמדנו כשלפנינו האתגר מה לעשות על מנת שה'יחד' והאחדות הללו לא יישארו רק כזיכרון לאירוע שהיה וחלף."

הנשיא ציין את חשיבות הפרס, ברך את הזוכים על פועלם ואמר "פרס ירושלים לאחדות ישראל ויום האחדות אותו אנו מציינים היום, הוא יום המבקש להנציח את אותו ה'יחד', הפעם מתוך בחירה. אני מביט בהתפעלות בעשייה של הזוכים- של הפועל קטמון, של ארגון חברותא," הוסיף הנשיא בחיוך: "אולי זו ההזדמנות שלי גם לבקש חברותא, גם נשיא צריך ללמוד", והמשיך: "של הפעילות המשותפת של הנוער העובד והלומד, בני עקיבא ודרור ישראל, שכבר פגשתי אותם יחד במיזמים משותפים ואחרון חביב, של שותפות ביחד, בתי הספר התאומים. ואני חושב שכולנו יכולים וצריכים ללמוד מהם. ייחודו של היום הזה הוא בכך שהיום אנחנו לא מתביישים להניח את השסעים הרבים מאחורינו ולהתחיל לחשוב על האחדות כערך מעשי. כיצד ניתן לקדם אותה בפועל ולאורך כל ימות השנה. אסור ליום הזה להיוותר לבדו כיום בודד וחסר זיקה לכל שאר ימות השנה. יום זה אמור להיות בעזרת כל אחד מהיושבים כאן, פסגה לכל ימות השנה- פסגה של עשייה, נדיבות-לב אמון הדדי, ועין טובה על כל חלקי העם הזה."

בסוף דבריו הביע הנשיא את תקוותו כי: "אני מקווה ומייחל בכל ליבי, שיום זה יכנס ללב וללוח השנה של כל אזרח בישראל ושעוד כמה שנים נביט על עצמנו ולא נבין כיצד צעדנו בעולם ללא יום חשוב זה. מי ייתן ויום יבוא, וכפי שכתב הרב קוק זצ"ל, ואני מצטט- 'יהיה כל המין האנושי חי חיי משפחה אחת שלמה, שכל אחד יכיר וידע, שראוי לו לשקוד על טובת חברו ושהחובה לאהוב ולכבד את חברו בלי הבדל בין גזע ואומה', יהי זכר הנערים ברוך."

יוזם הפרס, ראש העיר ירושלים, ניר ברקת נשא דברים ואמר : "בימים הקשים של חוסר הוודאות על גורל שלושת הבנים, ראינו את כל עם ישראל- חילונים וחרדים, צעירים ומבוגרים, אנשי שמאל וימין- מתפללים יחד, כתף אל כתף- במפגן נדיר ועוצמתי של אחדות ישראל. מספר ימים לאחר מכן במהלך השבעה על הבנים הרגשתי שאת הגשרים שבנו שלושת המשפחות בין חלקיה השונים של החברה הישראלית, דווקא בשעתן הקשה ביות, חובה עלינו לשמר, לחזק ולבנות רבים וחדשים כמותם. לא רק בעתות מלחמה ומשבר, אלא בכל יום ובכל רגע, וכך נולד פרס האחדות. אני שמח שהצלחנו במשימה המשותפת והחשובה, ומקווה שהמעמד הזה מהווה הנצחה ראויה לזכרם של הבנים האהובים. מירושלים העיר שעושה כל ישראל חברים יוצא היום מסר של חיבור וקירוב לכל ישראל והתפוצות".

הפרס הראשון בקטגוריית 'קשר יהודי' הוענק לגברת צילה שניידר, הפרס השני בקטגוריית 'מקומי' הוענק ליו"ר הפועל קטמון, ירון דוויק, הפרס השלישי בקטגוריית 'ארצי' הוענק לבני עקיבא, דרור ישראל והנוער העובד והלומד. כמו כן, הופיעו בקטעי שירה אביב גפן והרכב ילדים מהתוכנית 'בית ספר למוזיקה'. עוד השתתפו באירוע יו"ר הסוכנות היהודית נתן שרנסקי, הרב גרוסמן, משפחות הנרצחים, מנכ"ל עמותת גשר אילן גאל-דור, חברי ועדת הפרס, הזוכים ובני משפחותיהם.

בחירת הזוכים בפרס נעשתה על ידי ועדה ציבורית מיוחדת בה חברים: ראש העיר ירושלים ניר ברקת, משפחות הנערים, יו"ר הסוכנות היהודית נתן שרנסקי, הרמטכ"ל לשעבר בפעילות ציבורית ראשונה משחרורו- בני גנץ, שרת החינוך לשעבר פרופ' יולי תמיר , חתן פרס ישראל הרב יצחק דוד גרוסמן , הרב הראשי לשעבר של בריטניה, לורד זקס, נשיא גשר הרב ד"ר דני טרופר, הזמר והיוצר- קובי אוז ואשת התקשורת אורלי וילנאי. אל ועדת הפרס הוגשו מאות מועמדויות ולאחר תהליך ארוך נבחרו הזוכים, אשר פעלו בצורה מופתית לאורך שנים למען אחדות ישראל, בארץ ובתפוצות.

זוכי הפרס השנה:

1.מיזם משותף של הנוער העובד והלומד, דרור ישראל ובני עקיבא- בארבע השנים האחרונות מובילות התנועות בני עקיבא, הנוער העובד והלומד ודרור ישראל (תנועת הבוגרים של הנוער העובד והלומד) קו של חינוך להידברות ולפעילות משותפת זו עם זו ברמת בוגרים, מדריכים וחניכים בני עקיבא והנוער העובד והלומד הן שתיים מבין שלוש תנועות הנוער הגדולות בארץ. לתנועות תפיסת עולם שונה באופן מובהק זו מזו, הן במישור היומיומי של אורחות ותרבות החיים והן במישור המדיני, ולכן עצם המיזם עצמו הוא תוצאה של ההכרה בצורך באחדות בעם.

2.קבוצת הכדורגל הפועל "קטמון" ירושלים נוסדה ב2007, ע"י קבוצה מאוהדי הפועל ירושלים, שהחליטו להקים קבוצת כדורגל מקומית. קבוצת הכדורגל ממומנת במודל ייחודי של מימון ע"י האוהדים, והיא מפעילה פעילויות חברתיות רבות בירושלים, שמשתמשות בפלטפורמה של הכדורגל ובפופולריות שלו, לצורך שינוי חברתי. מעבר להיותה מועדון כדורגל פעיל עם קבוצת בוגרים, נוער וילדים, מפעילה הקבוצה מפעלים חברתיים רבים, בהם משתתפים כ1000 בני נוער ממגוון אוכלוסיות- יהודים וערבים, בנים ובנות, דתיים וחילוניים ועוד.

3.ארגון "קשר יהודי"- ארגון שנוסד בשנת 2009, ומטרתו לאפשר לחילונים להכיר חרדים דרך חברותות טלפוניות. בהמשך נוצרו סדרות של מפגשים בו קבוצות חרדים נפגשים עם קבוצות חילוניות. הפעילות כוללת ערבי עיון, הרצאות, סיורים ושבתות. רוב הפעילות מבוססת על לימוד בחברותות, לימוד משותף ואישי המפגיש בצורה אינטימית את המשתתפים משני הצדדים. 'קשר יהודי' עורך שיתוף פעולה עם מכינות קדם צבאיות, תכנית זו מפגישה בין חניכי המכינות וצעירים חרדים למפגש החושף את שני הצדדים ומאפשר היכרות בלתי אמצעית. הארגון מציע למכינות תכנית ארוכת טווח שתלווה אותם במהלך שנה שלמה התוכנית כוללת חברותות אישיות, ימי עיון משותפים, אירועים לקראת חגים וכדומה.

4.שותפות ביחד - הרשת העולמית של בתי הספר התאומים, הינו מיזם שפועל בשיתוף פעולה בינלאומי של הסוכנות היהודית, קרן היסוד והפדרציות היהודיות של צפון אמריקה ומקשר בין 450 קהילות יהודיות ברחבי העולם באמצעות 46 שותפויות בישראל. רשת בתי הספר התאומים יוצרת תאומות חינוכית בין בתי ספר יהודיים בישראל ובחו"ל: התלמידים מעורבים בפעילויות לימוד משותפות, מתקשרים באופן מקוון ובנוסף על כך ישנה הכשרה מקצועית לצוותים החינוכיים. ברשת למעלה מ-600 מוסדות חינוך בארץ ובעולם, היקף הפעילות יוצר חיבור משמעותי בין ישראל והתפוצות ומביא לשיח אחיד, מתוך תפיסה כי התרבות היהודית מהווה עולם תוכן וערכים משותפים, המקשרים בין בני העם היהודי בכל העולם.

--
צילום: חיים צח / לע"מ


קודם מבזק הבא

[ סגור חלון ]


כל הזכויות שמורות לאתר 2525 מבזקים ותמונות
קישורים ממומנים