ווב קונספטס
2525 - חדשות
2525 - אתר התמונות ומבזקי החדשות און ליין
7/6/2020 - יום ראשון ט"ו בסיוון תש"פ
   2525 » וידאו וגלריות תמונות » ראש הממשלה בקבלת פנים בבית ספר יהודי בסידני - גלריה

ראש הממשלה בקבלת פנים בבית ספר יהודי בסידני - גלריה

ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו יחד עם ראש ממשלת אוסטרליה טרנבול ורעייתו, ביקרו בבית הספר היהודי "מוריה". הילדים קיבלו את ראשי הממשלה בקריאות שמחה. הילדים שרו בעברית "ירושלים של זהב". ראשי הממשלה והרעיות השתתפו בשיעור לימוד עברית עם התלמידים ושוחחו איתם. ראש הממשלה נתניהו קרא לילדים לבקר בישראל. הילדים ניגנו ושרו את המנוני המדינות.

ראש הממשלה אמר לילדים: "תודה לכולכם, ותודה לידידנו הטוב מלקולם טרנבול וללוסי שמפגינים את החמימות שאנו חשים בין ישראל לאוסטרליה. כשבאים לאוסטרליה מרגישים חום. ראשית, השמש זורחת; שנית, אנשים מתנהלים בצורה בלתי פורמלית לגמרי, כמו בישראל; ושלישית, קיימת ידידות אמיצה בין שתי המדינות, ומעין תחושה של נפשות תואמות. אני חש זכות גדולה להגיע לאירוע הזה עם רעייתי שרה. אין זאת הפעם הראשונה שאני מבקר באוסטרליה, אך זאת הפעם הראשונה שאני כאן במסגרת תפקידי כראש ממשלת ישראל וכדי להושיט את ידינו בידידות. יד זאת, כפי שאמר עכשיו מלקולם טרנבול, מושטת כבר מאה שנה. הידידות בינינו היא בת מאה שנים, ואנו מציינים כעת את מאה השנים הבאות שלה.

ראש הממשלה טרנבול דיבר על לוחם יהודי דגול, החייל היהודי ג'ון מונש. אך מונש היה היוצא מן הכלל. חשוב להבין את ההיסטוריה של עמנו ואת השינוי הגדול שחל בתקומתה של מדינת ישראל. אני נולדתי שנה אחת לאחר שמדינת ישראל נוסדה. אתם כולכם נולדתם מאוחר יותר, הוריכם כנראה נולדו אחרי קום המדינה ואולי אף חלק מסביכם. אך קשה לדמיין את העולם של העם היהודי לפני תחייתה המחודשת של המדינה היהודית. כיום זה מובן מאליו, אך זה לא היה כל כך פשוט. האמת היא שבתקופה המודרנית היו חיילים יהודים מעטים מאוד, כמעט שלא היו בכלל. זה הבדל גדול ביחס לעת העתיקה. אתם מכירים את סיפור המכבים? הם היו לוחמים כבירים. אתם מכירים את סיפורו של יהשוע? לוחם דגול. המלך דוד והמלכים האחרים של ישראל? אתם מכירים את הסיפורים הללו. בעת העתיקה, למרות שהיינו עם קטן, היינו ידועים באומץ לב וביכולת להילחם, לא תמיד בהצלחה, אך תמיד התנגדנו לניסיונות לדכא אותנו ולשעבד אותנו, וחלק מגיבוריה הגדולים של האנושות יצאו מהעם שלנו.

זהו סיפורו של העם היהודי בעת העתיקה. כאשר איבדנו את עצמאותנו על ידי כוחות אדירים, כולל האימפריה הרומית, יכולנו להמשיך ולהילחם עליה, יכולנו לגייס את אומץ לבנו ולהראות גבורה בשדה הקרב, אבל רק כל עוד ישבנו על אדמתנו. אולם כאשר הוגלינו מארצנו, אט אט איבדנו את כוחנו, היהודים איבדו את כוחם להתנגד לנסיונות לערער על חירותם ועצם זכות קיומם. לאורך הדורות בגולה, היהודים, שבעת העתיקה היו ידועים כלוחמים דגולים, הפכו לעם חסר שורשים שאינו יכול להגן על עצמו ולתבוע את הזכויות הבסיסיות ואת הכבוד להם זכאים כל אדם וכל קבוצת אנשים.

דור אחרי דור, הפכנו מעם של לוחמים רבי עוצמה לעם שאינו מסוגל להגן על עצמו מול שורה של אסונות שהתרחשו במשך השנים: מקרי טבח, פוגרומים וגירוש, כאשר השיא היה הטרגדיה הגדולה מכולם, השואה. היהודי הצרפתי קלוד לנצמן הפיק סרט שנקרא "שואה". שמעתם עליו? ב"שואה" אנו רואים את אחד הניצולים, אחד מהתושבים האחרונים שנותרו בגטו ורשה, בזמנים האפלים ביותר של הגטו , בורח דרך תעלת ביוב. הוא הלך לחפש עזרה בוורשה ופגש שם מחתרת פולנית, לא יהודים. הוא ביקש מהם עזרה והמחתרת הפולנית השיבה שאינם יכולים לעזור לו, הם אינם יכולים לסייע לאחיהם היהודים.

האדם הזה חזר דרך תעלת הביוב, יצא במרכזו של גטו ורשה וראה שאין חיים מסביב. הכול שקט. הכול חשוך. הוא אמר לעצמו שהוא נותר היהודי האחרון עלי אדמות. העם היהודי חוסל. אך האמת היא שלא חוסלנו. האמת היא שאזרנו את האומץ שאפיין תמיד את עמנו והקמנו מחדש את עצמאותנו במולדת אבותינו. בנינו מדינה והקמנו צבא שהפיח רוח חיים בעוז רוחם של המכבים. אפשר לראות זאת בחיילי צה"ל. זה ניכר באומץ לבם. צעירים וצעירות שקמים ומגנים על מדינתנו פעם אחר פעם. והעולם תוהה מה זה הצבא הזה של ישראל? מאיפה הוא הגיע? הוא היה קיים כל הזמן, אך היינו צריכים לשוב אל ארצנו. היינו צריכים לשוב ולהצית מחדש את הרוח הזאת.

אני שירתתי בצה"ל חמש שנים. עברתי אימונים רבים, צעדתי ברחבי הארץ, תרתי בה. זה לא היה טיול. סוחבים על הגב פק"ל של 50 קילו. זאת לא חוויה נעימה כל כך. אך אני זוכר שכשהיינו במסעות הללו, הייתי נוהג להסתכל סביב על הארץ ואומר לעצמי שיש בה משהו קסום. אני זוכר שהגענו אל מרגלות המצדה אחרי מסע ארוך ומפרך. אפשר היה לחשוב שאלך לישון, שאתן לגוף לנוח, אך לא הצלחתי להירדם. הסתכלתי על המבצר שגם הוא נראה פעם כסופו של הסיפור היהודי. הבטתי למעלה ואמרתי, אנחנו כאן, הרומאים הלכו, העם היהודי והמדינה היהודית חזרו לחיים והם מסוגלים להגן על עצמם, יכולים לבנות לנו עתיד, מסוגלים לתרום לאנושות. זאת הלידה המחודשת של המדינה היהודית וזה הביא לשינוי במצבם של היהודים בכל מקום. כי יהודים בכל מקום שאבו כוח, עוצמה, אמונה וגאווה מהקמת מדינת ישראל.

נתן שרנסקי אמר לי שכששמע על מבצע החילוץ באנטבה, זה נתן לו אמונה גדולה וביטחון גדול בהתנגדותו למעצמה הסובייטית האדירה. יהודים השתנו שעה שהמדינה היהודית שינתה את ההיסטוריה היהודית ואת הגורל היהודי. אתם חלק מגורל זה. אתם חלק מהעם היהודי שנולד מחדש.

אם יש דבר אחד שאוכל לומר לכם היום הוא: היו יהודים גאים. עימדו בגאווה. עימדו לצדה של ישראל ועימדו לצד העם שלנו. היו יהודים גאים, בסידני ובירושלים, ובואו השנה לירושלים."

צילום: לע"מ  01/03/2017
 


© כל הזכויות שמורות לאתר 2525
למעלה
תגובות הגולשים:

תגובות הגולשים:
 
הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
   2525 » וידאו וגלריות תמונות » ראש הממשלה בקבלת פנים בבית ספר יהודי בסידני - גלריה