ווב קונספטס
2525 - חדשות
2525 - אתר התמונות ומבזקי החדשות און ליין
22/1/2021 - יום שישי ט' בשבט 5781
   2525 » וידאו וגלריות תמונות » הנשיא בפתיחת השתלמות שנתית למנהלי מחלקות חינוך - צפו

הנשיא בפתיחת השתלמות שנתית למנהלי מחלקות חינוך - צפו

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין, נשא דברים בטקס פתיחת ההשתלמות השנתית למנהלי מחלקות חינוך ברשויות המקומיות. בכנס שנערך בירושלים השתתף גם שר החינוך, נפתלי בנט וראש עיריית ירושלים ניר ברקת.

"באולם הזה יושבים אמנם רק כמה מאות אנשים, אבל מאחורי כל אחד ואחת מכם - אלפי הורים אלפי ילדות וילדים שההחלטות המקצועיות שלכם נוגעות בחייהם," פתח הנשיא את דבריו והתייחס לפיצול מערכת החינוך בישראל לארבע מערכות: ממלכתי, ממלכתי - דתי, חרדי וערבי: "אנחנו אולי לא יודעים לומר בדיוק מה המחיר של הפיצול החריף בין זרמי החינוך, כמה בדיוק זה עולה לנו בתל"ג או בחוסן החברתי והדמוקרטי, אבל את המחיר הזה אנחנו בהחלט מרגישים היטב היום, אולי יותר מאי פעם ולא רק בכיתות. כל שנה מגישים לי את מדד הדמוקרטיה שחושף בין היתר את עמדות המגזרים השונים אלה כלפי אלה וכלפי מוסדות השלטון בישראל. כל שנה אנחנו כביכול 'מופתעים' מחדש מנתונים שחושפים ניכור, בורות איומה ולפעמים גם איבה של ממש בין המגזרים. אבל אם ככה אנחנו מחנכים את הילדים שלנו בין חומות וללא גשרים אלה לאלה, למה אנחנו מצפים".

"אני לא קורא כאן לאיחוד זרמי החינוך, ממש לא," הדגיש הנשיא והוסיף: "זרמי החינוך הנפרדים הם עובדה קיימת רצויה או מצויה ובעיקר כזאת שלא עתידה להשתנות. אבל עם זאת, אם חשוב לנו שמדינת ישראל תמשיך להיות מעצמה של הון אנושי שלא מגיע רק משבט אחד או שניים; אם חשוב לנו שמדינת ישראל תישאר יהודית ודמוקרטית דמוקרטית ויהודית, אנחנו נהיה מוכרחים לחשב מסלול מחדש. אנחנו נהיה מוכרחים לעבוד קשה, ולייצר די. אן. איי של שותפות בין זרמי החינוך הנפרדים האלה. די. אן. איי שהוא בראש ובראשונה בקומה הבסיסית ביותר, מדובר בתשתית של ליבת ידע משותפת והיכרות עם הקבוצות האחרות בחברה הישראלית. קודם כל ברמת המנהלים והמורים אבל גם ברמת התלמידים. כיצד יכול מנהל או מורה לחנך את דור האזרחים הבא של מדינת ישראל, אם הוא עצמו לא הוכשר להכיר ולהבין את החברה שבה הוא חי ופועל. כיצד אנו מצפים שתהיה שותפות בין מורים ממגזרים שונים, במציאות שבה ההכשרות המקצועיות שלהם נפרדות. האם יכול להיות שצעיר או צעירה בישראל יסיימו שתים עשרה שנות לימוד מבלי שהם יודעים מהו יום כיפור או מהו רמדאן. מבלי שידעו דבר על מהי חרדיות ועל שורשי הוויכוח בחברה החרדית לגבי הגיוס לצה"ל, ועל כך שיש יהדות חילונית. שהם יסיימו שתים עשרה שנות לימוד מבלי שיפגשו מורה או תלמיד אפילו אחד, ממגזר שונה מזה שבו הם גדלו. האם הלימוד על החברה הישראלית שבה אני חי והיכרות עם הקבוצות שמרכיבות אותה, לא צריך להיות חלק אינטגראלי מלימודי האזרחות? ההכשרות המשותפות לאנשי החינוך, וליבת הידע וההיכרות המשותפות בין הקבוצות היא המובן הראשון והבסיסי ביותר של התשתית המשותפת. מובן מאליו שתנאי הכרחי לדי. אן. איי של שותפות במערכת החינוך, הוא ההשקעה השווה במשאבים, בשירותים ובתשתיות בכל זרמי החינוך ובכל מקום. עם זאת, זהו תנאי הכרחי – אבל לא מספיק".

"המפתחות להנעת השינוי הנדרש למערכת של שונים אבל שווים, שונים אבל שותפים - נמצאים גם במידה רבה בידיים שלכם," אמר הנשיא לנוכחים והמשיך: "אתם מכירים בצורה הטובה ביותר את האתגרים הייחודים לרשות או למועצה שלכם. כיצד ואיזה סוג של תשתית חינוכית משותפת צריך לייצר לטובת עתיד טוב יותר למרחב בו אתם חיים. לכם כמנהלי מחלקות החינוך, כאנשי השלטון המקומי, יש גם את היכולת וגם את האינטרס לעשות זאת. שהרי לרובכם, המאבק שלכם ליצירת שותפות בחינוך בין דתיים וחילונים, חרדים היכן שניתן, יהודים וערבים - הוא המאבק שלכם על השותפות בבית".

בסיום דבריו הכריז הנשיא כי בשנה הבאה יוענק אות 'תקווה ישראלית לשותפות בחינוך' גם לרשות המקומית המצטיינת בקידום תשתית חינוכית משותפת בין המגזרים השונים בחברה הישראלית ואמר: "אני שמח לפגוש אתכם היום מהסיבה הפשוטה ש'תקווה ישראלית' זקוקה לכם, זקוקה למנהיגות שלכם. בשנה הבאה אעניק לאחת הרשויות או המועצות היושבות כאן, את אות 'תקווה ישראלית לשותפות' ואני מצפה ומחכה לזה. רק כך, יחד ובשותפות, נחדש תקווה ישראלית".

לאחר מכן נשא דברים שר החינוך נפתלי בנט, ובפתח דבריו התייחס לחזון 'תקווה ישראלית' שמוביל בית הנשיא וציין כי חזון זה הולך ומתבסס במערכת החינוך ובציבוריות והוסיף ש״הצלחתו קריטית לעתיד החברה הישראלית".

'תקווה ‏ישראלית בחינוך' בהובלת בית הנשיא ובשותפות עם משרד החינוך ופורום דב לאוטמן למדיניות החינוך נועדה לעודד ולטפח תשתית חינוכית מחויבת לחינוך לשותפות בין המגזרים השונים בחברה הישראלית, להרחיב ולהעמיק את שיתופי הפעולה בין מנהלים ‏ממגזרים שונים ואנשי חינוך וחברה מובילים, ‏ולהעלות את החשיבות שבחינוך לשותפות לסדר היום הציבורי.‏

צילום: מארק ניימן /לע"מ  01/03/2017
 
© כל הזכויות שמורות לאתר 2525
למעלה
תגובות הגולשים:

תגובות הגולשים:
 
הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
   2525 » וידאו וגלריות תמונות » הנשיא בפתיחת השתלמות שנתית למנהלי מחלקות חינוך - צפו