ווב קונספטס
2525 - חדשות
2525 - אתר התמונות ומבזקי החדשות און ליין
7/8/2020 - יום שישי י"ז באב תש"פ
   2525 » וידאו וגלריות תמונות » הוועדה לפניות הציבור בסיור בכותל על האבטחה בשבת - תמונות

הוועדה לפניות הציבור בסיור בכותל על האבטחה בשבת - תמונות

הוועדה לפניות הציבור קיימה סיור ודיון עם רב הכותל המערבי על האבטחה בשבת בכניסות לרחבה. בסיור פירט רב הכותל והמקומות הקדושים הרב שמואל רבינוביץ, את סדרי האבטחה שאינה מאפשרת לקחת שום סיכון, אך זאת בלי לחלל שבת.

"חלק גדול מפוסקי ההלכה התירו את השערים הללו, הקיימים בכל בתי החולים ובקבר רחל. בודק המאגנט, אינו אלקטרוני. הוא מותר ע"י פוסקי ההלכה מכל החוגים והעדות. מי שעובר בשערים הללו אינו מחלל שבת, כמו כל מי שפותח ברז בשבת והמונה המכני סופר את צריכת המים. המגנומטר עושה את אותה פעולה, של מונה המים בבית, הפועל באותה שיטה. מי שרוצה להחמיר על עצמו, זכותו לקבל בדיקה ידנית. אך יש לדעת שזה לוקח יותר זמן. נתדרך את המאבטחים שיהיה להם אורך רוח, מדובר בשעות מסוימות של לחץ לפני תחילת התפילות" אמר הרב רבינוביץ.

חבר הכנסת ישראל אייכלר הדגיש כי אין ספק שיש לבדוק כל אחד מפני פיקוח נפש. בפרט לאחר הפרסום השערורייתי הפרטני של הפרצה הבטחונית, בשבתות. אויבי הכותל יזמו תחקיר שהופץ בכל התקשורת המוסלמית בעולם, שאפשר להכניס סכינים לכותל המערבי בשבת, בהתחפשות בטלית ולבישת בגדי שבת. זה היה מחדל של הצנזורה הבטחונית שאפשרה פרסום עולמי של פירצה בטחונית, באתר כה אסטרטגי. עצם הפרסום מזמין מחבלים לפגע בשבת. אם היו מעבירים את התחקיר למשטרה ולגורמי הבטחון, בלי פרסום, כדי לשפר את הבידוק לא היתה סכנה. אבל הפרסום נועד להסית נגד החרדים המקבלים "פרוטקציה" בבידוק. המטרה היא למנוע מציבור שומרי השבת להגיע לכותל בלי חילולי שבת. משכשלה הצנזורה אין מנוס מלבדוק כל אדם הנכנס לרחבת הכותל. אך אפשר וצריך לעשות זאת בלי חילולי שבת. קיימת בדיקה ידנית בכל שדות התעופה בעולם ואין סיבה לא לאפשר זאת בכותל המערבי. כך גם בודקים אנשים עם קוצב לב, בלי להכניס סכינים.

לסיכום אמר רב הכותל הרב רבינוביץ כי בימים אלה נבדק פתרון נוסף, לרכוש מכשירים ידניים, שיפעלו על אותו הרעיון של השערים. אך הנבדק הופך לפאסיבי וגם המאבטח אינו מחלל שבת. בכל מקרה מי שעובר עם מפתחות או אבזם, אין שום השפעה על השער. אותו דבר עם בגדי שבת או עטרה בטלית. אך מי שיש לו מתכות, יכול להניחם בצד ולעבור בלי חילול שבת.

מפקד מרחב דוד נצב משנה דורון תורג'מן אמר כי קיימת אפשרות לבדיקה ידנית. אנחנו נבקש לפרסם את השערים דרכם ניתן להיכנס בבדיקה ידנית. אך זה יקח יותר זמן לבדיקה. המשטרה תהיה מוכנה לכל בדיקה שתואמת את ההלכה ולא תגרום לחילולי שבת ובלבד שהיא תהיה בדיקה המונעת כל אפשרות להעביר שום דבר.

חבר הכנסת מנחם אליעזר מוזס דרש שהבדיקה הידנית תתאפשר גם בכניסה משער שכם אל הכותל. אך המשטרה טענה כי יש שם שער בטחוני לרכבי חירום ולכן מי שרוצה בדיקה ידנית יעלה לשער הסמוך כמה עשרות מטרים בלבד, שם תבוצע הבדיקה הידנית. בכניסה משער שכם בגלל המבנה הפיזי, ביקשנו שיעלו ימינה ומגיעים מהכניסה העליונה שם ישנה אפשרות בלי בעיה.

הוועדה שהתכנסה במשרדי רב הכותל עם מפקדי המשטרה ואנשי אגד ומשרד התחבורה דנה גם ב"שילוט האלקטרוני" שהוצב ב"שער גורן" לכניסת אוטובוסים לכותל המערבי. לאחר שהוועדה נאבקה חדשים ארוכים להצבת השלט שיאפשר לקשישים ולנשים וילדים לדעת מתי האוטובוס עולה ומתי לא, התגלעה מחלוקת בין המשטרה לאגד, מי אחראי על הדיווח לציבור על השינויים התכופים בזמני העליה לתוך שער האשפות ומתי אין כניסה. נציג אגד טען כי מי שאחראי על השילוט הוא אחד השוטרים במשמרת. לאגד אין שליטה לחסימה או כניסה. השוטר שלמטה אינו מסונכרן עם מי שעומד למעלה. לאגד אין פקח בשער האשפות במשך רוב שעות היום, מלבד אירוע חריג או מועדים. מפקד הכותל רב פקד גיא גלבוע טען להיפך. מי שקובע את הכניסה הוא סדרן של אגד. המשטרה לא מאפשרת רק כאשר יש ירידה רגלית המונית, או ששלשה אוטובוסים עומדים למעלה. כאשר המשטרה אינה מאפשרת עליה אנו מעדכנים את השלט. מפקד המרחב נצב משנה דורון תורג'מן טען כי אין זה מתפקידה של המשטרה לעדכן את הציבור. "אני מזמין את אגד ומשרד התחבורה ללחוץ על כפתור השילוט! נעשה הכל כדי לסייע ולשתף פעולה, עם משרד התחבורה ואגד, אך אי אפשר לצפות משוטר לבצע לחיצות כפתור השילוט האלקטרוני".

חבר הכנסת ישראל אייכלר טען כי המשטרה אחראית על התנועה והחסימה ובקש ממשרד התחבורה להקים צוות יחד עם המשטרה ואגד, לעקוב אחר פעילות העליה והחסימה והשילוט במשך שבוע ימים. לפי התוצאה יש להסדיר את סדרי הדיווח. לא ייתכן לשגע ולהתעלל במאות נוסעים, שאינם יודעים אם לרוץ אל מחוץ לשער האשפות והאם האוטובוס עולה או לא עולה. זאת פגיעה בלתי הגונה כלפי אלפי מתפללים ביום, אמר אייכלר והוסיף כי מפניות הציבור עולה שנהגים עושים הפסקה של רבע שעה במקום הצר ומונעים עליית אוטובוסים נוספים ומשאירים אנשים להמתין בתחנה. מפקדי המשטרה ומשרד התחבורה ואגד, הסכימו לעקוב אחר הנעשה ב"שער גורן" ולדווח לוועדה על סדרי הפעלת הכניסות והחסימות והדיווח לציבור באמצעות השילוט האלקטרוני בכותל המערבי.

צילום: לשכת חבר הכנסת ישראל אייכלר  01/03/2017
 © כל הזכויות שמורות לאתר 2525
למעלה
תגובות הגולשים:

תגובות הגולשים:
 
הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
   2525 » וידאו וגלריות תמונות » הוועדה לפניות הציבור בסיור בכותל על האבטחה בשבת - תמונות