ווב קונספטס
2525 - חדשות
2525 - אתר התמונות ומבזקי החדשות און ליין
5/8/2020 - יום רביעי ט"ו באב תש"פ
   2525 » וידאו וגלריות תמונות » הנשיא ונשיא פולין בארוחת ערב רשמית לרגל ביקורו בארץ - צפו

הנשיא ונשיא פולין בארוחת ערב רשמית לרגל ביקורו בארץ - צפו

נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, ורעייתו נחמה ריבלין, ערכו ארוחת ערב ממלכתית לכבוד נשיא פולין אנדז'יי דודה ורעייתו הגברת אגטה קורנהאוזר דודה, לרגל ביקורם הממלכתי בישראל.

"זהו כבוד ועונג לארח אותך כאן בירושלים, עיר הנצח, עיר הצדק ותקוות השלום", פתח הנשיא את דבריו והוסיף: "ביקורך הנוכחי בישראל הוא חוליה נוספת בשרשרת הולכת ומתארכת של צעדי התקרבות בין פולין לבין מדינת ישראל. זוהי שרשרת שפניה אל העתיד בסדרה של שיתופי פעולה ישירים בין ישראל לפולין ורב צדדיים, בין ישראל לאיחוד האירופי וכן, זוהי גם שרשרת שבאמצעה ניצבת הטרגדיה הנוראה של השואה, אשר פצעיה הפתוחים עודם כואבים ונוכחותה ביחסי המדינות שלנו אסור לה שתיעלם".

"ישראל עוקבת מקרוב אחר הדיון האקדמי והפוליטי בפולין בנושאי זיכרון ואחריות ומעריכה את הבירור הפנימי וחשבון הנפש של החברה הפולנית", אמר הנשיא והמשיך: "לא תמיד שוררת בינינו ההסכמה, אך אנו סמוכים ובטוחים כי פולין תמשיך להיות מחויבת ל'מחקר מקיף ובלתי מוגבל על המאורעות והתהליכים מתקופת השואה' כפי שנזכר בהבנות המשותפות מטעם הממשלות שלנו בנובמבר האחרון. מאז ומתמיד סברתי שעל המדינאים מוטלת החובה לעצב את העתיד, לעצב את ההיסטוריה. בעוד שעל ההיסטוריונים מוטלת החובה לתאר את העבר ולחקור את ההיסטוריה. רצוי מאד שלא נחרוג האחד לתחומו של השני."

בדבריו בירך הנשיא על התחומים הרבים בהן משתפות פעולה שתי המדינות בהם הכלכלה, המדע והטכנולוגיה, תחום הסייבר, מערכי ההגנה והביטחון ותחום התרבות. עוד ציין הנשיא כי עדיין יש עבודה רבה לפיתוח נוסף בתחומים הללו.

הנשיא חתם את דבריו ואמר: "פולין הייתה המדינה הראשונה בה ביקרתי עם בחירתי לנשיאות. בוורשה, בירת פולין, חנכתי את המוזיאון לתולדות יהודי פולין. באירוע המיוחד שהתקיים שם אמרתי 'גם אם נותקו היהודים מפולין הרי שקשה עד בלתי ניתן לנתק את פולין מהיהודים'. אי אפשר למחוק היסטוריה עשירה כל כך, מלאה כל כך, כואבת כל כך. ומהעבר לעתיד.

אני מבקש לחתום בברכה שבה התחלתי. ברוך הבא לירושלים. ברוך הבא למקום שבו העבר והעתיד נפגשים. המקום שבו פולין וישראל בונות את עתידן המשותף יחד."

נשיא פולין הודה לנשיא ריבלין על דבריו החמים ואמר: ״לפני שנכנסנו הנה אמר לי הנשיא בצחוק כי כל האימהות בישראל הן אימהות פולניות, ואני רוצה למסור אל העם בישראל את תודתו ואת אהבתו של כל העם בפולין אל האימהות הפולניות של ישראל. ההגעה שלי לכאן מלווה בתחושה אמיתית של בית. חזרתי אל מקום שכבר ביקרתי בו על אף שמעולם לא הייתי פה קודם. אני בטוח שזוהי התחושה שמלווה גם יהודים רבים שמבקרים בפולין. כשאנחנו מבקרים בבית אנחנו לעיתים סופגים את האווירה שלו, את האקלים שלו, והתחושה הדומה קשורה אל הזיכרונות המשותפים שחולקים העמים לאורך השנים. פולין רצופה עדויות להשתלבותן של התרבויות זו בזו. שגשוגה של הקהילה היהודית בפולין היא תופעה ייחודית באירופה הנובעת מהאופי המשותף הזה. יותר מרבע מאה שאנו בונים יחסים בילטראליים הדוקים המושתתים על שתופי פעולה תרבותיים, עסקיים וביטחוניים. אלו יחסים של השלמה עם הזיכרון הקולקטיבי של שתי המדינות. האמת ההיסטורית של היחסים האלו היא שיוצרת את קיומו של העתיד המשותף והיא שתמשיך ותטפח את הקהילה היהודית בפולין ואת המשך היחסים בין העמים והמדינות שלנו.״

צילום: מארק ניימן - לע"מ  22/01/2017
 © כל הזכויות שמורות לאתר 2525
למעלה
תגובות הגולשים:

תגובות הגולשים:
 
הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
   2525 » וידאו וגלריות תמונות » הנשיא ונשיא פולין בארוחת ערב רשמית לרגל ביקורו בארץ - צפו