ווב קונספטס
2525 - חדשות
2525 - אתר התמונות ומבזקי החדשות און ליין
11/8/2020 - יום שלישי כ"א באב תש"פ
   2525 » וידאו וגלריות תמונות » ועידת עכו לעירוניות נפתחה באולמות האבירים - תמונות

ועידת עכו לעירוניות נפתחה באולמות האבירים - תמונות

ועידת עכו לעירוניות נפתחה באולמות האבירים במעמד שר הבינוי והשיכון יואב גלנט וראש העיר עכו שמעון לנקרי. בין המשתתפים היו גם חברי כנסת, ראשי ערים, סגן ומ"מ ראש העיר עכו זאב נוימן, השר לשעבר אופיר פינס ואורחים רבים.

במהלך מליאת הפתיחה אמר השר גלנט: "תפיסת העירוניות משתלבת בצורך לספק פתרונות דיור מגוונים לאוכלוסיה ובצורך לאכלס למעלה ממיליון זוגות חדשים ב-20 שנים הבאות. עלינו לוודא כי על 75% שטח המדינה – הנגב והגליל, לא יושב 25% מהאוכלוסייה. רבים מהשטחים הבנויים נבנו בחופזה בלב הערים ועלינו לטפל בהם באמצעות הסבה, שדרוג או שינוי. מימוש של עירוניות טובה תאפשר לייצר שינוי דרמטי בעיר ותשפר ערכים כגון חברתיות, רווחה, ביטחון, קהילתיות, שיאפשר לאנשים לחיות כמו שצריך.

השר גלנט התייחס לתוכנית להקמתם של ישובים חדשים ואמר כי: "ישובים בודדים נוספים חיוניים ליצירת מארג השומר על האיזון ביחס למטרופולינים קיימים ואלו שעתידים להתחזק, גם בפריפריה. על כן, בכוונתנו להקים ישובים חדשים, לצד חיזוק ישובים קיימים בעיקר באמצעות בניה מסיבית בהסכמי הגג".

מנכ"לית משרד הפנים, אורנה הוזמן בכור דיברה בנאומה על תנופת הצמיחה של העיר עכו בהובלת ראש העיר שמעון לנקרי ופנתה אליו: "כשנכנסתי לעיר וראיתי את הגשר והאצטדיון שכל כך הרבה שנים דיברת עליו וזה היה נראה כמו חזון, פתאום ראיתי שהחזון הפך למציאות. ראיתי את האצטדיון ואת מרכז הטניס שהם מנועי צמיחה שהוגדרו על ידך ואנו עשינו איגום משאבים. אני מסתכלת עליך ממקום של עוצמה וחוזקה, ממקום שאתה יודע בדיוק מה צריך לעיר ואיך צריך להוביל בה את השינוי – והוכחת את זה". הוזמן-בכור התייחסה גם למאבק נגד הקיצוץ בהטבות המס לעכו ולערי הפריפריה ואמרה: "המאבק שלכם צודק ואנו תומכים בכם. אסור לפגוע בכם ואסור להוריד את הטבות המס. עכו עברה שינויים גדולים בשנים האחרונות והיא נמצאת על המפה".

ראש העיר עכו שמעון לנקרי המארח את הוועידה הציג בפני המליאה את המהפכה שעברה העיר עכו בשנים האחרונות בכל תחומי החיים. "אין מדיניות עירונית למדינת ישראל. כל ראש עיר חושב שהוא מבין ויודע. אך בפועל אין אג'נדה עירונית המכוונת כיצד צריכה ככה להראות עיר", אמר לנקרי, "מדינת ישראל מחוייבת לפריפריה החברתית והגיאוגרפית ועליה לחזק את הערים הקיימות בה. על כן, תהיה זו טעות להקים ערים חדשות משום שהדבר יבוא על חשבון חיזוק הפריפריה ולא יתרום לה".

על ועידת עכו לעירוניות: מעל ל- 90% מתושבי ישראל מתגוררים בערים, ערים שרובן רחוקות מחזון של עירוניות וללא אג'נדה עירונית מוסדרת. בכדי להתקדם במימוש החזון ולהצליח במשימה הלאומית של בניית אג'נדה עירונית לערי ישראל, ועידת עכו לעירוניות מהווה הפלטפורמה לקידום שיתוף פעולה בין כל רבדי השלטון, כמו גם בין עסקים, אקדמיה וחברה אזרחית. זאת, במסגרת ההערכות הלאומית להצגת מדיניות בנושא פיתוח עירוני ועירוניות לקראת המפגש הגדול של HABITAT III, אירוע הדגל של ה- UN-Habitat.

נעמי צור, ממארגנות הועידה וממייסדות "הפורום לעירוניות" - פלטפורמה בין מגזרית שתקדם עירוניות בישראל: "עלינו להתחיל לראות את העיר כמוצר לשיווק, ואת התושב כלקוח. על כן, קידום של עירוניות טובה הוא בראש ובראשונה ביכולת להבין את צרכי הלקוח ולהשכיל לספק צרכים אלו. מסיבה זו החלטנו על הקמת הפורום לעירוניות שיספק במה להבנת הצרכים של התושבים ובאמצעות היכולת להנחות את גורמי התכנון והפיתוח כדי לייצר ערים הרבה יותר אטרקטיביות.

ח"כ סתיו שפיר, יו"ר משותף של שדולת העירוניות בכנסת: "כשאין חזון לשאלה הכל כך ברורה לשאלה לאיפה ישראל הולכת, אז אנחנו פשוט צועדים במקום. נכון שצריך לבנות עוד דירות, אבל אנחנו לא מפנימים איזה דירות אנחנו בונים ומהו סוג החברה אותה אנחנו רוצים לבנות. במהלך ועידת העירוניות נחשפו נתונים מדהימים של המשרד להגנת הסביבה שמראים ש-81% מהבתים שנבנו הם בתים צמודי קרקע, אז לא ברור איזו חברה או איזה ערים אנחנו רוצים לבנות אם את זה אנחנו מעמידים בראש סדר העדיפויות שלנו. בסוף מדובר פה ביצירה של תרבות ובמקרה שלנו, בשינוי תרבות מהמשך החלום על הבית בכפר למסגרת עירונית כמקום שהכי רוצים להיות בו, שהכי כיף לגור בו והופך את האנשים שחיים בתוכו למאושרים."

ח"כ תמר זנדברג (מרצ), יו"ר השדולה לעירוניות בכנסת: "העיר זה מקום מרכזי שבו כולנו מבלים את חיינו, שם מעוצבת איכות החיים שלנו, חוויות היומיום שלנו, זיכרונות הילדות של הילדים שלנו הם כולם עירוניים. בישראל כל האתוס הלאומי נתון למגזר הכפרי והחקלאי שהתגלגל עם השנים למגזר הפרברי. זו שעת רצון ורגע חשוב. ברגעים אלה ממש הולכות ונבנות מאות אלפי יחידות דיור חדשות בישראל, ובידינו להחליט האם בשנים הקרובות נביט סביבנו ונראה שכונות יקרות שלא הגשימו את תפקידן או שנמצא עצמנו בשכונות עירוניות, שכונות חיות, מתפקדות ותוססות? את ההחלטה הזו עלינו לקבל עכשיו."

ראש העיר בת ים יוסי בכר, קרא למשרדי האוצר ובינוי לקדם תוכניות להסכמי גג להתחדשות עירונית: "התחדשות עירונית נכונה ואפקטיבית תצליח רק באמצעות הירתמות משותפת של הרשות והמדינה, חתימה על הסכמי גג להתחדשות עירונית יכולים להוות מסגרת פעולה משותפת שתאיץ את ההתחדשות", אמר בכר בפאנל ראש ערים שהתקיים היום בועידת עכו לעירוניות.

לדברי בכר הסכמי הגג צריכים לכלול ארבעה מרכיבים: מתן תקציבי פיתוח מהמדינה לצורך התחדשות המרחב הציבורי; הקצאת משאבים וכ"א מתאים לקידום וזירוז תוכניות ההתחדשות; הענקת סמכויות ואוטונומיה גדולה יותר לוועדות המקומיות ; וניוד המשאבים הציבוריים. לדברי בכר, אין סיבה שמוסדות המדינה יהיו מרוכזים במספר קטן של רשויות ש"נהנות" מתקציבי עתק שמגיעים רק מהארנונה הציבורית. אין סיבה שבתי המשפט לא יהיו בבת ים, בדימונה או בשלומי. אין צידוק לכך שהמשרד לפיתוח הנגב והגליל ישב בתל אביב כמו גם המשרד לשיוויון חברתי ומיעוטים. משאבי הציבור צריכים להתחלק בקרב כלל הציבור."

צילום: דוברות עיריית עכו  18/11/2015
 
© כל הזכויות שמורות לאתר 2525
למעלה
תגובות הגולשים:

תגובות הגולשים:
 
הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
   2525 » וידאו וגלריות תמונות » ועידת עכו לעירוניות נפתחה באולמות האבירים - תמונות